scroll me

اخبار > وزیر گردشگری : سفر کمترین تأثیر را در شیوع کرونا دارد


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر گردشگری : سفر کمترین تأثیر را در شیوع کرونا دارد

علی‌اصغر مونسان که پس از انتشار اطلاعیه ستاد کرونا درباره پرهیز از سفر در تعطیلات پیش‌ رو گفته بود «در سطح ملی به کرات این موضوع مطرح است که سفر موجب تشدید کرونا می‌شود، در صورتی که رعایت نکردن فاصله اجتماعی، ازدحام و استفاده نکردن از ماسک، عامل اصلی شیوع است و سفر کمترین تأثیر را دارد» اینک می‌گوید: به آن اطلاعیه اعتراض نکرده ام. اما در دیگر مراکز شهری بویژه در سیستم حمل و نقل ازدحام عامل اصلی انتشار ویروس بوده است، درحالی‌که ما برای هتل‌ها و سایر اقامتگاه‌ها پروتکل‌های دقیقی با تایید وزارت بهداشت تهیه کردیم که انصافا خوب، دقیق و سختگیرانه رعایت می‌شود. آن‌چه موجب انتشار ویروس است ازدحام و رعایت نکردن و ماسک نزدن است. دوستان در وزارت بهداشت هم به واسطه این‌که کنترل بهتر داشته باشند فعلا محدودیت در سفر را اعمال کرده‌اند. اگر این روند طولانی شود برای گردشگری سخت خواهد شد و نمی‌توان جبران کرد.
علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آخرین برآورد از میزان خسارت واردشده از کوویدـ۱۹ به صنعت گردشگری را ۱۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و گفته است نگران ورشکستگی این صنعت است.
او که قبلا هم نسبت به تعطیلی موزه‌ها و تاسیسات گردشگری در شرایط حساس شیوع ویروس کرونا مقاومت نشان داده بود، اینک نسبت به اطلاعیه اخیر ستاد کرونا واکنش نشان داده است.
مونسان این سخنان را در جلسه شورای معاونان و مدیران استانی این وزارتخانه مطرح کرده و از ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور درباره صدمه‌ای که به صنعت گردشگری وارد شده خبر داده است.
مونسان گفت: در این نامه تاکید کرده‌ام در صورت ادامه این روند، صنعت گردشگری صدمه جبران‌ناپذیری متحمل خواهد شد. در نیمه دوم سال، موج بزرگ بیکاری را شاهد خواهیم بود. بسیاری از مردم تمام سرمایه زندگی خود را برای احداث تأسیسات گردشکری سرمایه‌گذاری کرده‌اند که با شرایط به‌ وجود آمده امیدی به درآمد و بازپرداخت وام‌ها وجود ندارد.
ولی تیموری معاون گردشگری این وزارتخانه هم در همان جلسه به اطلاعیه ستاد کرونا درباره پرهیز از سفر در تعطیلات ماه محرم واکنش نشان داد و تاکید کرد که در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبه‌ای در خصوص لغو سفر وجود ندارد و توضیح داد: با توجه به این‌که تنها یک ماه برای انجام سفر فرصت باقی مانده است مدیران کل استانی باید در جلسات استان از انجام سفر دفاع کنند و با اتخاذ تصمیمات درست و تشدید نظارت‌ها به انجام سفر کمک کنند.
ستاد ملی کرونا در اطلاعیه‌ای از مردم خواست: با توجه تعطیلات پیش ‌رو و احتمال سفر، حداقل تردد در سطح شهرها و جاده‌ها را داشته باشند و از اقلیتی که در این ‌باره بی‌توجه هستند نیز درخواست کرد به جمع کثیر ایرانیان همراه برای مقابله با کرونا بپیوندند و با توجه به دستورات پزشکان و پرستاران وزارت بهداشت با رعایت کلیه دستورالعمل‌ها به کرونا مبتلا نشوند و دیگران را مبتلا نکنند.
این ستاد یادآور شد: براساس آخرین توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی فاصله‌گذاری فیزیکی با ماندن در خانه و حداقل جابه‌جایی در سطح شهرها و جاده‌ها و استفاده از ماسک موثرین‌ترین راه برای پیشگیری از کرونا است.
 


١٦:١٤ - سه شنبه ٤ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ٤٥٧٨    /    تعداد نمایش : ١٩٤