scroll me

اخبار > برگزاری پنجمین دوره بین المللی پیشرفته اهدای عضو با حمایت هتل پارسیان آزادی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری پنجمین دوره بین المللی پیشرفته اهدای عضو با حمایت هتل پارسیان آزادی


با حمایت و پشتیبانی هتل پارسیان آزادی پنجمین دوره بین المللی پیشرفته اهدای عضو (TPM) ، از یکم تا پنجم مرداد ماه با حضور اساتید بین المللی این رشته، برای آموزش مسوولان فراهم آوری و کوردیناتورهای  کشور برگزار شد. مدیریت هتل پارسیان آزادی در راستای انجام ماموریت و رسالت اجتماعی هتل با حمایت از این همایش خیرخواهانه با بسیج تمامی نیروها و استفاده از تمامی ظرفیت ها به انجام این مهم و ارتقای فرهنگ اهدای زندگی در کشور یاری رساند. هتل با پذیرایی از تمامی میهمانهای این کنفرانس در اتاقهای خود و در اختیار قراردادن تمامی سالنها و آماده سازی آنها جهت برگزاری این کنفرانس آموزشی بر آنست که نقش خود را در ایجاد این فرهنگ انسانی در نجات جان انسانها ایفا کند و تاثیری در ارتقای علمی پیوند اعضا در ایران داشته باشد.


این کنفرانس برای ارتقای کیفی واحدهای فراهم آوری طی چند سال اخیر با دعوت از اساتید بین المللی این رشته از کشورهای اسپانیا، ایتالیا، برزیل و فرانسه این دوره آموزشی برگزار و در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهی بین المللی اعطا می‌شود. مدیر انجمن اهدای عضو ایرانیان با تاکید بر اهمیت این دوره گفت: " انجام صحیح تمامی مراحل اهدای عضو توسط مسوولان فراهم‌آوری و هماهنگ کنندکان اهدای عضو نیازمند کسب علوم مربوطه در این زمینه از سوی متخصصان برجسته این رشته است." همزمان با این همایش آموزشی، دوره بین المللی آموزش اهدای عضو نیز برگزار شد.مدیرعامل انجمن از حاضرین خواست ضمن فراگیری موثر مطالب از اساتید، تمامی سوالات خود را مطرح کرده و با هدف اعتلای واحد فراهم آوری خود و افزایش میزان رضایت گیری از خانواده در این دوره شرکت کنند.

دکتر نجفی زاده با اعلام اینکه در حال حاضر ۲۶۰۰۰ نفر در لیست انتظار پیوند اعضا قرار دارند .وی افزود: باید دو رکن اساسی در کنار یکدیگر قرار گیرند؛ ابتدا فرهنگ سازی موثر و دوم  شناسایی مرگ مغزی، هماهنگی و رضایت گیری از خانواده فرد مرگ مغزی که این امر با آموزش موثر عملی می شود. در سال‌های اخیر پیوند صورت جزو موفقیت‌آمیز‌ترین و البته تازه‌ترین دستاوردهای پزشکی بوده است. در این میان مهم‌ترین چیزی که برای همه پزشکان اهمیت ویژه‌ای داشته این بوده که به مردم این باور را بدهند که جلوی مرگ را نمی‌توان گرفت و مرگ اتفاقی اجتناب‌ناپذیر است اما با اهدای عضو می‌توان مرگ بسیاری از افراد را به تعویق انداخت و به بیماران زندگی دوباره بخشید.
 هم اکنون بیش از 80 مرکز پیوند اعضا همچون قلب، کلیه، کبد، مغز استخوان، ریه و موارد دیگر در ایران فعال هستند.این در حالی است که موفقیت پزشکان متخصص ایرانی در زمینه پیوند کلیه از بیماران مرگ مغزی به عنوان الگو در آمده است و جوامع بین المللی از نتایج تحقیقات کشور در زمینه پیوند اعضاء استفاده می کنند.
 
علاوه براین در اواخر سال 91 متخصصان ایرانی اعلام کردند که با توجه به جراحی های موفقیت آمیز پیوند اعضا در ایران هم اکنون جراحی پیوند صورت از بیماران مرگ مغزی نیز قرار است انجام شود . این جراحی یکی از دستاوردهای تقریبا جدید در عرصه پزشکی است که متخصصان برخی کشورها توان اجرای آن را دارند. آمار جهانی درباره اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی ٢٠ نفر در یک‌میلیون نفر است که این رقم در کشوری نظیر اسپانیا که بیشترین آمار اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی را داراست رقمی نزدیک به ٣/٣۴ نفر در یک‌میلیون است. این رقم در آلمان ۱۵/۸ نفر است و برزیل و لوکزامبورگ، به‌ترتیب، با ۹/۹ و ۶ نفر به ازای هر یک‌میلیون نفر در انتهای فهرست قرار دارند.


١٦:١٦ - شنبه ٧ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٣٣٣٩    /    تعداد نمایش : ١٠٤٢